Banyo Açma, Banyo Gideri, Banyo Tıkanıklığı Açma

Banyo Açma

Giderlerde yaşanan tıkanıklıklar evlerde en sık görülen tesisat sorunlarının başında gelmektedir. Tuvalet giderleri, banyo giderleri ve mutfak giderlerinde sabun artığı, yap birikmesi, yemek artıkları ve kireç gibi nedenler ile tıkanmalar çok sık görülür.  Giderler tıkandığından taşma ve kötü koku karşınıza çıkabilmektedir. Kötü koku tıkanmanın başlarında ara ara çıkmaya başlar. Bu nedenle kötü koku duyduğunuzda müdahale etmeniz gerekir. Önemli olan taşma yaşanmadan gider açma işleminin yapılmasıdır. Uzman tesisat sistemleri ve profesyonel görüntüleme cihazları ile giderler kısa sürede açılmakta ve herhangi bir kırık dökük olmamaktadır. Eskiden beri tıkanık gider borularını açmak için birçok yöntem kullanılıyordu. Fakat günümüzde son teknoloji görüntü cihazları kullanılarak kısa sürede aksaklık ve tıkanıklıklar giderilmektedir. Tıkanıklık önce tespit edilir, sonrasında da uygun cihazlar ile borunun büyüklüğüne göre tıkanıklığa müdahale edilerek giderilir. Görüntüleme ile gider açma işleminde tıkanıklığın tam yeri tespit edilerek tamamen giderilmektedir.

Banyo Açma

Banyo Açma

Banyo Gideri Açma

Görüntüleme cihazları kullanımı artık tesisat tıkanıklıklarını açmak için en garanti yöntem haline gelmiş durumdadır. Evin içine zarar vermeden gider ve pis su borularına ulaşılmaktadır. Borular döşemelerin altında da olabileceğinden tıkanıklık iç döşemeye ve duvarlar zarar vermeyecek şekilde giderilmelidir. Eskiden borular tahmine göre açılarak tıkanıklık giderilmekteydi. Bu durumda borularda çatlak ya da kırık durumu görülmekte ve ek masraf çıkmaktaydı. Profesyonel gider açma yapılarak hemen lavabo altında bulunan mutfak ve lavabo giderleri iç döşemeye zarar verilmeden ve taşma yaşanmadan hallediliyor. Burada giderlerde tıkanıklığa sebep olan artıkların tam olarak temizlenmesi çok önemlidir. Eğer tam temizlenmezse sadece geçici olarak açılır ve kısa sürede tekrar tıkanır. Bu da sizin için ek bir masraf demektir. Ayrıca lavabo yeni temizlendi diye düşünüp tıkanıklık olduğunu düşünmeden müdahale edilmez ve sonucu taşma olabilir. Bu da daha büyük sorun ve masraf anlamına gelmektedir. Gider açma sabun artığı, yağ birikimi ve kireç nedeniyle de olduğundan gider borularının ilk günkü gibi olması için kimyasal yardımı ile de iyice temizlenmektedir. Tıkanıklık yapan en ufak bir artık kalmayana kadar kısa sürede onarım sağlanmakta ve tıkanıklık tamamen çözümlenmektedir. Kalıcı çözümler üretilmesi için son teknoloji kanal ve gider görüntüleme araçlarının kullanılması gerekiyor.

Gider Tıkanıklığı Açma

Tıkanıklığı gidermek için kısa sürede görüntüleme ve tespit işleminin yapılması gerekmektedir. Görüntüleme normal ya da termal kameralı cihazlar ve bilgisayarlı sistemler ile yapılmaktadır. Eğer başta gider tıkanıklığı açma yapılmaz ise taşma yaşanır. Özellikle tuvalet giderleri için bu çok büyük bir sorun anlamına geliyor. Tıkanıklık belirtisi görüldüğü anda kısa sürede sorunun giderilmesi gerekmektedir. Belirti olarak ilk görülen ara ara lavabodan gelen kötü koku olmaktadır. Bu koku lağım kokusuna benzer. Su boruda uzun süre kaldığından koku yapmaktadır. Kirli su da genelde lağım gibi kokar. Koku dışında ikinci belirti ise suyun geç gitmesi ve lavaboda birikmesidir. Bu tıkanıklık biraz daha ilerlediğinde görülür Boruda biriken su arttığından üst kısımda da birikme olmaktadır. Gider tıkanıklığı açma işte bu gibi sorunlarda hemen yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü bundan sonra boru tamamen tıkanır ve taşma yaşanır.

Gider Tıkanıklığı Açma

Gider Tıkanıklığı Açma

Tıkalı Gider Açma

Tıkanmış olan giderde tıkanıklığın yerini tespit etmek için uygun kameralı cihazlar boruya sokulur. Burada bilgisayarlı bir ekranda tıkanıklık görülür. Tıkalı gider açma için bunan sonraki işlem ise özel kancalı ince uçlu cihazlar ile atıkları parçalamak ve oradan çıkarmaktır. Tıkalı gider açma bunlar ile kolayca hallolmaktadır.

Banyo Gider Tıkanıklığı

Evlerdeki en önemli yerlerden birisi de banyodur. Çünkü neredeyse kişisel bakımın hepsi orada yapılabilir. Bu sebepten dolayı banyo gider tıkanıklığı evi çok etkiler ve hemen doğru bir müdahale gerektirir. Bu doğru müdahale uzman tesisatçılar tarafından yapılır. Ama eğer öncesinde siz yanlış bir müdahalede bulunmuş iseniz, bu uzmanları da zor duruma sokabilir. Bu konuda uzmanların kullandıkları özel makineler vardır. Banyo ve mutfak tıkanıklıkları için üretilmiş olan makineler ve robotlar, kameralı olup görüntü yardımı ile tam bir müdahale yapılabilir.

Bir binada, yani apartmanda oturuyorsanız banyo tıkanıkları hep sorun olmuştur. Zemin katta yaşayan aile bu konuda en muzdarip olanlardır. Çünkü binaların ana gider borusu zemin kattan geçer ve zemin katın gideri de direkt olarak ana gider borusuna bağlıdır. Böyle bir durumda diğer katlardaki dairelerin de giderleri tehlikededir. Ancak her katın ve her dairenin pisliğinin gittiği ana gider borusu tıkanırsa sadece zemin katı su basar. Tıkanıklığın ana gider borusunda olup olmadığını anlamanın basit bir yolu vardır. Üst kattan dökülen zemin sizin katınızdan çıkıyor ise ana gider borusu tıkalıdır. Yalnızca siz su döktüğünüzde su gitmiyor ise ve kullanmadığınız zamanlarda geri tepme olmuyorsa da sizin katınızın gider borusu tıkalı demektir. Buna ek olarak küvet deliği ve yer süzgeci gibi yerlerden gitmeyen su fayanslara dağılır. Fayans aralarından sızan su aşağı kata akar. Banyo gider tıkanıklığı durumunda kesinlikle bir uzman müdahalesi gerekir. Çünkü sizin yapabileceğiniz yanlış bir müdahale olayı daha kötü bir boyuta getirebilir.

su-kacagi (3)

Banyo Gider Tıkanıklığı

“Banyo Gideri Tıkandı” Sorunu İçin Ne Yapılabilir

“Banyo gideri tıkandı.” sorunu için ne yapılabilir sorusuna cevaplar bulabilmek için önce tıkanıklık neden olur sorusunun cevapları bilinmelidir. Oturduğunuz dairede banyo giderinizin tıkanmasının birçok nedeni olabilir. Binadaki ana gider hattının veya rögarın kapanması sizi etkileyebilir. Tıraş bıçaklarının koruyucu kâğıtlarının gidere atılması, saç ve sakal gibi atıklar da banyo giderinizin tıkanmasına neden olabilir. Bunun yanında hatta hasar meydana gelmişse veya daha kötüsü bir çöküntü olması da bu nedenler arasında sayılabilir. Banyo yere süzgecinin temizlenmek üzere çıkartıldıktan sonra geri takılmasının unutulması da gider tıkanıklığına neden olabilir. Zemin katlarda veya balkonlarda temizlik için kullanılan su da içerisindeki toprak, kum ve pisliğin de banyo giderlerinin tıkanmasında rol oynadığı görülür. Tuvalet ve banyo giderlerinin birleştiği bağlantı noktalarının da temizlik suyunun tuvalete dökülmesi halinde zamanla tıkandığı görülebilir.

Bu gibi nedenlerle tıkanan banyo giderlerini açmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Kostik isimli madde ile banyo giderinizin tıkanıklığını açabilirsiniz. Bunun yanında bu iş için özellikle üretilmiş olan toz veya sıvı/jel lavabo açıcıları da tercih edebilirsiniz. Ancak çoğu uzman tesisatçı bu kimyasalları önermez. Çünkü bu maddeler asidik özellik göstermektedir ve bunların bilinçsiz kullanımı kişide ciddi yaralanmalara neden olabilir. Buna ek olarak kostik ve bu kimyasallar geçici çözümdür ve tıkanmanın kendini tekrarlama riski vardır. Kalıcı çözüm ise uzman tesisatçıların yapacakları müdahaleler ile olur. Gelişen teknoloji sayesinde bu iş için özel üretilmiş olan makinalar sayesinde kesin çözümler sağlanabiliyor. Banyo gideri tıkanıklığının kısa bir sürede halledilmesini sağlayan bu makinalar kesin çözümü ise kameralar sayesinde sağlıyor. Tıkanıklığın tam olarak nerede olduğunu bularak başka bir yere zarar vermeden işlem tamamlanıyor. Bu yol sayesinde banyonuzun her yerinin eşilip fayanslarınızın sökülmesine de gerek kalmıyor. Bu sebeplerden dolayı “Banyo gideri tıkandı.” sorunu için ne yapılabilir sorusunun en güzel cevabı bu makinalardır.

Mutfak Tıkanıklığı

Mutfak tıkanıklığı her evde sorun olabilmektedir. Bu sorunu çözmek için çeşitli yöntemler vardır. Ama sorunu çözmeden önce neden kaynaklandığını ve ne şiddette büyük bir problem olduğunu anlamalıyız. Mutfak tıkanıklığı olayının birçok nedeni olabilir ancak bun sebeplerin iki öncüsü vardır. Mutfak hattındaki yağlanma ve yemek artıkları. Bunlarla beraber yıkanan meyve veya sebzelerin üstlerinden dökülen topraklar da yağlanma ile birleşerek mutfak hatlarını tıkayabilmektedir. Lavabo tıkanmadan önce düzenli aralıklarla yağ çözücü kullanılması bu gibi durumların önüne geçebilmektedir. Mutfak lavabolarının bu şekilde kullanıldığı evlerde tıkanma sorunu görülmemektedir. Bu gibi durumlarda kullanabileceğiniz birkaç çözüm yolu aşağıda anlatılmıştır.

mutfak-tikanikligi

Mutfak Tıkanıklığı

Karbonat Sirke Karışımı İle Lavabo Tıkanıklığı Açma

Karbonat sirke karışımı ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemi, mutfak tıkanıklıkları için en bilinen yöntemlerin başında gelir. İnternet vasıtası ile bir araştırma yaparsanız eğer, görebileceğiniz ilk çözüm yolu budur. Yarım bardak karbonat ile bir miktar sirke karıştırılır. Karıştırılma anında karışımın köpürmesi normal bir durumdur. Karışım lavaboya dökülür. Ardından da kaynamış sıcak su yavaşça lavabodan aşağıya dökülür. Bunu birkaç kez tekrarlayarak lavabonuzu açabilirsiniz. Ancak şunu da söylemek gerekir. Karbonat sirke karışımı ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemi ile her tıkanıklığı açamazsınız. Özellikle eğimsiz hatlarda her şey borunun sonunda birikir ve bir süre sonra sertleşerek çimento dökülmüşçesine tıkanıklık oluşur. Bu tıkanıklığı ancak gider açma makinesi ile açabilirsiniz.

Lavabo Açma Teli İle Lavabo Açma

Lavabo açma teli ile lavabo açma yöntemi de pratiktir. Ancak belirtilmesi gerekir ki bu yöntem, genelde zayıf tıkanıklar için başvurulabilecek bir yöntemdir. Önce sıcak su ile tıkanıklık yumuşatılır. Kolayca şekil alabilen bu teller, tıkanık olan yere sokulur. Bu noktada biraz zorlamanız gerekmektedir. Lavabo açma teli ile lavabo açma işlemi böylelikle tamamlanır ve tıkanık olan boru kısmen açılır. Aynı sorun tekrarlar ise bizden destek alabilirsiniz.

Karbonat Ve Tuz İle Mutfak Tıkanıklığı Açma

Karbonat ve tuz ile mutfak tıkanıklığı açma yöntemi de kullanabileceğiniz, zahmetsizce deneyebileceğiniz bir yöntemdir. Öncelikle lavaboya bir veya bir buçuk bardak karbonatı dökünüz. Ardından boruda ilerlemesi için çok az miktar suyu karbonatın arkasından dökünüz. Döktüğünüz karbonat miktarının yarısı kadar iyotlu tuzu da lavaboya dökünüz. 1-2 saat kadar bekleyiniz. Karbonat ve tuz ile mutfak tıkanıklığı açma işlemini tamamlamak için kaynar suyu lavabodan dökünüz. Lavabonuz açılmış olacaktır. Eğer açılmamış ise tesisat görevlisi çağırmalısınız.

Pompa İle Lavabo Açma

Bilinen en klasik yöntem pompa ile lavabo açma yöntemidir. Bu yöntem için pompanız ne kadar geniş ağızlı olursa o kadar iyi olur. Çünkü geniş ağız, tıkanıklığı açmak için daha fazla hava yollamak demektir. Öncelikle pompanızın ağzı lavabo giderini iyice kapatacak şekilde pompanızı giderin üstüne yerleştiriniz. Hızlı bir şekilde bastırarak hava akımını daha hızlı yollayabilirsiniz. Ancak pompayı geri çekerken yavaş bir şekilde çekiniz. Böylece pompayı yerleştirdiğiniz pozisyonundan saptırmamış olursunuz ve hava kaçmasını önlersiniz.

“Lavabo Tıkandı.” Sorunu İçin Kimyasallar

“Lavabo tıkandı.” sorunu için kimyasallar çok fazla önerilmez. Çünkü bu kimyasallar genel olarak asidik özellik gösterirler. Teniniz ile teması halinde canınızı yakacaktır. Bunu önlemek amacı ile bu tür kimyasallar kullanırken eldiven takmak gibi gerekli tedbirler alınması önemlidir. Lavabo tıkanıklığı için üretilmiş olan kimyasallar toz ve sıvı/jel halinde satılmaktadır. İkisini kullanımları farklıdır. Toz kimyasalı boşalttıktan sonra sıcak su dökmeniz ve çıkacak olan dumanı, gazı solumamanız gerekir. Ancak sıvı/jel olarak satılan kimyasallar da su dökmenize gerek yoktur. “Lavabo tıkandı.” sorunu için kimyasallar en son seçeneğiniz olmalıdır. Ancak yine de kullanmak isterseniz, sıvı/jel kimyasallar tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. En kesin yol olarak cihazla lavabo açma için Meba Tesisatı tercih edebilirsiniz.

 
30 DK'da Servis İçin Arayın