Boru Açma, Kanal Açma, Kanalizasyon Ve Logar Tıkanıklığı

Boru & Kanal Açma

Evlerde boru ve kanal tıkanıklıkları en sık görülen tesisat problemleri arasında yer alıyor. Burada borular su boruları, tuvalet gider boruları ve lavabo gider boruları olabiliyor. Giderler çoğunlukla artıklardan dolayı tıkanırken su boruları da genelde kireç nedeniyle tıkanabiliyor. Boru & kanal açma işlemleri için uzman tesisatçılar kolayca işlerini yapabiliyorlar. Tıkanıklıkları açmak için birçok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında son teknoloji olanlar kullanılarak sorun kısa sürede çözülebiliyor. Önce tıkanıklığın yeri tespit ediliyor sonrasında da kolayca tıkanıklık gideriliyor. Görüntüleme cihazları ile kırma yapılmadan ve evin içerisine zarar verilmeden borulara ve gider kanallarına ulaşılabiliyor. Boru & kanal açma işlemlerinde borular duvarların içerisinde olduğundan evin iç döşemesine ve duvarlarına zarar gelme sorunu da ortadan kalkmış oluyor.

Tıkanık Boru Açma

Boruların tıkanıklığı tuvalet, banyo ve mutfak gider borularında sık görülüyor. Kirli su gideri artıklardan dolayı tıkanabiliyor. Banyoda sabun artığı, kireç ve saç, kıl, tüy artıkları birikerek tıkanmalara neden oluyor. Burada pis suyun gitmesinde gecikme ve kötü koku tıkanık boruların ilk belirtisi oluyor. Bunları gördüğünüzde yardım alarak tıkanık boru açma işlemini yaptırmanız gerekiyor. Mutfakta boruların tıkanmasının sebebi yağ ve yemek artığı oluyor. Genelde bulaşık esnasında artıklar boruya gidiyor. Çok büyük olmayan artıklar borudan akıp gider. Fakat eğer yağ dökülmüş ise donmalar ile borunun iç kısmı yapışkan bir hal alıyor. İşte bu durumda borular tıkanıyor. Mutfakta taşmalar kötü sonuçlara yol açmadan önce tıkanık boru açma işleminin yapılması gerekiyor.

Boru & Kanal Açma

Boru & Kanal Açma

Kanal Açma

Küvet kanalında da benzer tıkanmalar yaşanarak kötü kokuya, taşmalara ve suyun uzun süre gitmemesine neden olabiliyor. Burada özellikle taşmalar en büyük tehlike olduğundan henüz tıkanmanın başında kanal açma işlemi yapılması gerekiyor. Tuvalet giderlerinin açıldığı kanallarda tıkanmalar sık yaşanmaktadır. Burada tıkanıklık genelde kullanıcı hatasından kaynaklanıyor. Tuvalete ped, ıslak mendil ve erimeyen kalın peçeteler atılması tıkanıklığa sebep oluyor. Dışarıda ve ortak kullanılan yerlerde özellikle ped ve bebek bezi çok fazla atılıyor. Bu da tıkanmaların en büyük sebebi oluyor. Tuvalet kanalı tıkandığında taşmalar gerçekten çok kötü bir sonuç oluyor. Tuvalette yaşanan kanal tıkanıklıkları geç fark edildiğinden taşmalar ile sonuçlanması en sık görülen durumdur. Temizliği çok zor olduğundan zaman zaman kanal temizliği ve kanal açma işleminin yapılması önemlidir.

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş borular da su gelir ve giderlerine döşenen borulardır. Sıcak ve soğuk su getiren borularda tıkanmalar pek görülmez. Fakat bazen bulunulan yere göre çamurlu su ya da kireçli su nedeniyle tıkanmalar yaşanabilir. Bu durumda pimaş tıkanıklığı açma yapılarak suyun az gelmesi sorunu çözülebilir. Tıkanıklığı fark ettiğinizde yardım alabilirsiniz. Tıkanıklık görüntülü cihazlar ile tespit edilerek özel cihazlar ile kısa sürede açılmaktadır. Burada yapılan işlemler ile kırık olmadan kolayca pimaş tıkanıklığı açma yapılmaktadır. Gider borularında tıkanıklık daha fazla ve açılması daha zor olabilir. Fakat kimyasal ürünlerin de yardımı ile titizlikle profesyonel açma cihazları kullanılarak tıkanıklık kısa sürede giderilmektedir.

Kanal Görüntüleme

Kanal görüntüleme işlemleri tıkalı kanallar için yapılan ilk işlem oluyor. Son teknoloji kanal görüntüleme cihazları ile kameralı ve bilgisayarlı sistemlerde tıkanıklık tespit edilerek sonrasında kanal açma makineleri kullanılarak tıkanıklık gideriliyor. Kanal görüntüleme işlemi yapılmadığında tıkanıklık tam olarak bulunamayacağı için tıkanıklık eksik giderilebilir. Ayrıca tıkanıklığın nerde olduğu kanal görüntüleme ile bulunacağından kafaya göre her yer açılmamış boşuna borular kırılmamış olur.

 

Kanalizasyon Ve Logar Tıkanıklığı

Kanalizasyon ve logar tıkanıklığı işlemi uzmanları en çok uğraştıran tesisat işlerinin başında gelir. Binaların ana gider boruları atık su borularına açılır. Atık su borularındaki pis suyun döküldüğü yere kanalizasyon denir. Bunun yanında yağmur sularının da sokaklardaki çöpleri ve pislikleri toplayarak döküldüğü yer kanalizasyondur. Kanalizasyon tıkanmasının birkaç nedeni olabilir. Kanalizasyon ve logar tıkanıklığı nedeni bilinmeden müdahale edilmemelidir ve edilmesi belki de daha büyük bir soruna yola açabilir.

Kanalizasyon Ve Logar Tıkanıklığı

Kanalizasyon Ve Logar Tıkanıklığı

Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma

Kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemi için şehir belediyelerinin ve özel tesisat firmalarının kullandıkları bir yöntem vardır. Geçmişte tıkanıklık açılamadığı için fayans veya beton kırılır, kanalizasyon boruları yenileriyle değiştirilirdi. Bundan dolayı da tıkanıklık yol altından geçen hatta ise yol, bina altından geçen hatta ise bina içi inşaat alanına dönerdi. Bu onarma çalışması yüksek onarım maliyetlerini de beraberinde getirirdi. Ancak şimdilerde ise teknoloji ile birlikte durum değişti. Yurtdışında bu iş için özel üretilen makineler ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Bu makinalar sayesinde problem hızlı bir şekilde kısa zaman içinde çözülebilir. Çalışma yapılan yere herhangi bir zarar verilmez.

Bu makineler ile kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemi için yapılan ilk şey tabii olarak ilk önce tıkanık olan bölgenin belirlenmesi olayıdır. Buna göre analiz yapılır. Tıkanıklığın ne kadar ciddi olduğu öğrenilir. Bu tespit makinelerin özel üretim olan kameraları ile yapılır. Daha sonra ise robot cihaz ile tıkanıklığa müdahale edilir. Bu müdahale duruma göre iki farklı şekilde yapılır. Tıkanık olan bölgeye doğru tazyikli su sıkılır. Böylece tıkanıklığı sağlayan maddelerin çıkış noktasından hızla çıkışı sağlanır. Ancak eğer çıkış noktası uzak bir yer ise farklı bir yöntem kullanılır. Özel kollar yardımı ile tıkanıklığa neden olan pislikler ve çöpler müdahalenin yapıldığı giriş noktasına çekilir. Son olarak hatta herhangi bir sıkıntı olup olmadığını öğrenmek için kameralar kullanılarak kontrol yapılır. Bu gibi operasyonlar, çalışmalar esnasında çok nadir olmak üzere bazı hatalar yapılarak hatta zara verilebilmektedir. Bu sebepten dolayı işlemi gerçekleştiren personel ekibin tecrübeli olması önem arz eder. Bu yöntem eskiden uygulanan yöntemlere oranla daha az zaman harcar. Daha az iş gücü gerektirir. Evlerde oluşan kanalizasyon tıkanıklıkları için ise daha az maliyet doğar.

Kanalizasyon Açma İşleminin Nedenleri

Çeşitli nedenler kanalizasyon açma işleminin nedenleri için genellikle insan odaklı hatalar denilebilir. Bu hatalar dikkatsizlik yüzünden ve sorumsuzluk yüzünden yapılmaktadır. İnsanlar tarafından sorumsuz bir şekilde sokaklara atılan çöpler kanalizasyon tıkanıklığının başlıca nedenleridir. Sokaklara atılan çöpler, yağmurun yağmasıyla beraber kanalizasyonlara gelmektedir. Buna ek olarak yağmur suları, toprak ve kum ile de beraber kanalizasyona dökülmektedir. Su ile karşılaşması halinde toprak çamura döner ve kuruyarak sokaklara atılan çöplerin bir arada durmasına neden olur. Kanalizasyonlarda büyük logar kapakları haline gelen bu çöpler yüzünden de kanalizasyonlar tıkanmaktadır. Bu çöplerin içinde öncelik olarak ıslak mendiller, temizlik bezleri, sokaklara atılan kâğıtlar ve ezilmiş su şişeleri bulunmaktadır. Çöplere ek olarak tesisatı döşerken yapılan hatalı uygulamalar ve yanlış açılarda verilen eğimler hep sıkıntı çıkartır. Bunlar da kanalizasyonların tıkanmasına neden olur. Yine bu tesisatın onarımı ve döşenmesi esnasında düşürülen yabancı cisimler ve moloz parçaları daha sonra kanalizasyon açma işleminin nedenleri arasına girer.

Bütün bunları önlemek için yapılabilecek tek bir şey vardır. O da çevreye karşı bilinçli olmak. Evlerimizde bulunan giderleri dikkatli kullanmaktır.

 
30 DK'da Servis İçin Arayın