Kanal Açma; Kırmadan Kanal Açma 16 Haziran 2016

Kırmadan Kanal Açma

Su tesisatlarında boru içlerinde çeşitli sebeplerden dolayı tıkanmalar olur bu tıkanmalar insan yaşamanı zorlaştıran büyük bir etmendir tıkanan giderlerin yaşanılan ortamda yarattığı zorlukları kolayca çözebilmenin yolu kanal açma işlemleriyle gerçekleşir. Özellikle kalabalık yerlerde, yağmurlu coğrafyalarda yaşayan insanların çok daha fazla karşılaştığı atık su tesisatlarındaki tıkanma problemlerini çözecek yöntemler teknolojinin gelişmesiyle farklılık göstermiş ve çeşitlilik kazanmıştır. Günümüzde belirli yöntemlerle tıkanan giderler açılmakta ve bu giderlerin açılmasıyla yaşam kalitesi biraz daha artmaktadır. Son dönemde kullanılan yaygın teknolojik yöntemler şunlardır;

 • Kameralı Kanal Açımı
 • Robotlu Kanal Açımı

Bu yöntemleri birbirlerini destekleyen yöntemler olarak ele alabiliriz. Kamerasız ve robotsuz gerçekleştirilen işlem birbirlerinden ayrı düşünülememekte ve bu iki işlemin bir arada kullanılması zamandan ve masraftan tasarrufu sağlamaktadır. Karşılaştığımız tıkanık olaylarında eskiden kullanılan yöntemlere başvurmak bu tıkanıklığı tam olarak gidermemekle beraber yapılacak işi zorlaştırmaktadır.

Kameralı Kanal Açma

Tıkanan boru ve giderlerin bir kamerayla izlenmesiyle elde edilen verim yapılan işlemin zamanını azaltırken doğru olup olmadığını gösteren bir yöntemdir.Kırmadan kanal açma yönteminde kamera kullanılır. Kamera kullanılan yöntemin uygulaması şu şekilde işlemektedir. Robotun arkasından bir kamera gönderilir ve kanalın tıkanıklık durumu gözlemlenir. Tıkanıklık giderilinceye kadar gözlemleme işlemi devam ettirilir. Tıkanıklık giderilene kadar tesisatçı tarafından raporlamalar yapılır bu raporları yapmanın nedeni ise kanaldaki tıkanıklığın neden meydana geldiğini göstermektir. İşlem sonunda tutulan raporlar sorunu yaşayan kişiye bizzat aktarılır ve bu şekilde kişinin kanalı tıkayan sebebi öğrenip tıkanan maddeleri kanaldan uzak tutması sağlanır. Eğer kameralı kanal açma işleminden iyi bir verim almak istiyorsak kamera seçimimizi doğru yapmak zorundayız. Kamera seçimini yaparken dikkat edilecek hususlar hattın uzunluğun ne kadar olduğu ve hattaki boruların çapının iyi bilinmesidir. Kameralı yöntem kullanılmaya başladıktan itibaren hem işin uzmanları hem de bizim yararımıza birçok şey meydana gelmiştir. Tesisatçılar uzun sürelerde hallettikleri bu işin zamanını yarıya indirmişler bizlerse bu zamanın yarıya inmesiyle daha tasarruflu bir şekilde sorunlarımızı çözmeye gitmişizdir. Üretim yapan firmalar teknolojinin gelişmesiyle kameralardan elde edilecek verimin üst düzeye ulaşmasını kendilerine hedef belirlemişler ve bunun doğrultusunda kablo uzunluğu tüm hattı karşılayacak düzeyde kameralar üretmeye başlamışlardır. Boru çapının bilinmesi ise kullanılabilen kameranın çeşitliliğini arttırmıştır. Günümüzde modern teknolojinin gelişmesiyle kullanılan eski yöntemler gölgede kalmış ve çağdaş teknoloji kullanılmaya başlamıştır. Eğer biz de tıkanan kanal ve giderleri açmak için daha az masraf yapmak istiyorsak evimize, işyerimize çağırdığımız tesisatçılarda kameralı yöntemin kullanılmasına dikkat etmeliyiz.

Robotlu Kanal Açma

Kanal açma işlemlerinde kullanılan bir başka yöntem ise robotlu kanal açma yöntemidir. Bu yöntemde kırmadan kanal açma işlemi yapılmaktadır.Yağmurlu olan bölgelerde toprak ıslak olduğundan dolayı çökmeler yapar bu çökmeler sonucunda iste kanal boruları hasar görür. Toprak birikintisinin çökmesiyle tıkanan kanal boruları tıkanır ve yaşam alanlarımızda hoşumuza gitmeyen kokular duymamıza neden olur. Gider açma işlemlerinde makine kullanımı zamandan tasarruf sağladığı için en verimli yöntemdir. Bu yöntemde kullanılan makinalar değişiklik göstermektedir. Makinaların genel yapısında kullanılan güçlü yaylar vardır. Tıkanılan kanalların içine makine gönderilir daha sonraki işlemse kameraların gönderilip kanalın durumunun incelenmesidir. Makinanın ilerleyişi tıkanıklık giderilene kadar devam etmekte ve bu işlem kameralar yardımıyla izlenip tıkanıklığın giderildiğinden emin olana kadar sürdürülmektedir. Eğer tıkanan hat  kötü koku veya taşmalara yol açıyorsa önce vakum uygulaması yapılması yerinde olacaktır. Vakum uygulaması yapıldıktan sonra kanal açma işlemlerinin yapılması hijyen kurallarına uymamızı sağlayıp insan vücuduna zararlı olabilecek maddelerin vücudumuzla temasını engelleyecektir. Robotlu Kanal Açma yönteminin en güzel yanıysa kadınların sıklıkla korktuğu ve dikkatli olduğu temizlik konusunun önüne geçmesidir. Robotla yapılan kanal açma işlemlerinde ne mutfağınız ne de banyonuzda kırılmalar gerçekleşir.

Duvar Kanal Açma Makinası

Duvar kanal açma makinaları ağırlıklarına, üretildikleri maddelere ve mekanik yapılarına göre çeşitlilik gösterir ve bir çok alt başlık altında incelenebilir. Genellikle silindirik yapıları olan bu makinalar zemin üzerinde kaydırılarak kanal açma işlemleri gerçekleştirilir. Kırılan duvarın tozlar çıkarması makinayı kullananlar açısından zararlı olduğundan dolayı son dönem makinaları buna uygun olarak üretilmeye başlanmıştır. Günümüzde açılan kanalın genişletilmesi veya derinleştirilmesi işlemlerinden bizi kurtaran makinalar üretilmeye başlanmıştır. Yeni nesil üretilen bu makinalar her türlü işlemi bize sunmakla beraber kullanıcının sağlığını etkileyecek toz miktarını en aza indirmiştir. Ağırlıklarından dolayı korkulan bu aletler zamanla geliştirilerek duvara tutunacak ayaklarla kullanıcın üzerindeki ağırlığını düşürmüş ve iyi bir kullanım fırsatı sağlamıştır.

Kanal Açma Makinası Fiyatları

Kanal açma makinaları bize tıkanan kanalları kırmadan kanal açma imkanı sunmaltadır.Makinalar günümüzde üretildikleri maddeye, karşıladıkları iş gücüne, enerji tüketimine, kullanım kolaylığı vb. özellikler göz önünde bulundurularak fiyatlandırılır. Kanal açma makinelerinde ise fiyatlandırma genellikle bıçak sayısı , kaç devirli olduğu, yapım maddesi ne göre olmaktadır. Genellikle 250 Tl’den başlayan makine fiyatları kalitesi göz önünde bulundurularak daha yüksek fiyatlara kadar çıkabilmektedir. Hepimizin bildiği gibi bu fiyatlardaki en büyük etken ürünün kalitesi ve markasıdır.

Toprak Kanal Açma Makinası

Bu makineleri seçerken öncelikle dikkat etmemiz gereken hususlar

 • Kazılacak alanın tahrip edilmiyor oluşu
 • İşçilik süresini azaltabildiği maksimum düzey
 • Kazma derinliğinin ayarlanabiliyor oluşu
 • Hangi toprak türlerinde çalışabildiğidir.

Günümüz teknolojisi gelişmemişken insanlar bu işlemleri hayvanlar yardımıyla veya kendi emekleri ile sürdürmekteydi lakin 21.yüzyıl teknolojisinin gelişmişliği göz önünde bulundurulduğunda makinelere yüklenen anlam değişmiş ve makine kullanımı tarımla uğraşanlar için kaçınılmaz bir fırsat olmuştur. İnsanlar hayvanlardan yardım almayı en alt düzeye getirmiş ve kendilerinin sarf ettiği çabayı minimum düzeye indirgemiştir. Günümüz sanayinde üretilen bu makinalar çeşitli özelliklerle kendilerini göstermeye başlamıştır. Bu makinaların genel özelliklerine bakıldığında ise ortaya çıkan özellikleri şunlardır;

 • Kazı derinliği
 • Motor gücü
 • Kazma hızı
 • Kazma genişliği
 • Uzunluk
 • Genişlik
 • Yükseklik
 • Ağırlık
 • Çalıştırma tipi ve yağ kapasitesidir.

Bu özelliklere bir çok makine üretilmiş ve harcanan zamanın en aza indirilmesini hedefleyen makinalar üretilmektedir. Son dönemde insan gücüne hiç ihtiyaç duyulmayan kendi yürüyebilen toprak kazma makinaları üretilmeye başlanmıştır.

Makita Kanal Açma Makinası

Makita firması 1915 yılında elektrikli makine üretimi için kurulmuş ve zamanla yaptığı üretimlerle elektrikli el aletleri üretiminde bir dünya markası haline gelmiştir. Firmanın ürün çeşitliliği dünya pazarlarının taleplerine göre geliştirilmiş ve taleplere cevap verebilecek şekilde yapılandırılmıştır. Firma yıllardır ürün yelpazesini ihtiyacı karşılayabilecek şekilde çeşitlendirmiştir. Ürün çeşitleri, bahçede kullanılan el aletlerinden, ahşap işçiliğinde önemli olan el aletlerine, tamiratta gerekli olan aletlere kadar dayanmaktadır. Makita’nın son dönemde ürettiği kanal açma makinesi bir çok husus göz önünde bulundurularak üretilmiştir.

Makine ağırlığından dolayı kolay bir kullanım sunmakta ve kablo uzunluğunun yüksek tutulması alınacak verimi arttırmaktadır. Çağdaşlarından farklı kullanım kolaylığı sağlayan bu makinenin belli başlı özellikleriyse şunlardır. Makinenin çift yalıtım sistemi, sabit hız özelliği, dişli ayırma sistemi, yumuşak başlangıç özelliği, kesim derinliğinin değiştirilebilirliği, toz bağlantı çıkışı bulunmaktadır. Bu ürün satış fiyatı 1700-1900 lira arasında değişmektedir. Piyasada bu işlemleri yapabilecek ürün sayısı çok fazla olmakla beraber fiyat aralığı düşünüldüğünde kanal açma işlemleri için tercih edilebilecek uygun seçenekler arasında yer almaktadır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

30 DK'da Servis İçin Arayın