Kanalizasyon Açma – Kanalizasyon Görüntüleme – Logar Açma 11 Mayıs 2016

Logar Açma

Kanalizasyon ve logar tıkanıklığı işlemi uzmanları en çok uğraştıran tesisat işlerinin başında gelir. Binaların ana gider boruları atık su borularına açılır. Atık su borularındaki pis suyun döküldüğü yere kanalizasyon denir. Bunun yanında yağmur sularının da sokaklardaki çöpleri ve pislikleri toplayarak döküldüğü yer kanalizasyondur. Kanalizasyon tıkanmasının birkaç nedeni olabilir. Kanalizasyon ve logar tıkanıklığı nedeni bilinmeden müdahale edilmemelidir ve edilmesi belki de daha büyük bir soruna yola açabilir.

Kanalizasyon Ve Logar Tıkanıklığı

Kanalizasyon Ve Logar Tıkanıklığı

Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma

Kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemi için şehir belediyelerinin ve özel tesisat firmalarının kullandıkları bir yöntem vardır. Geçmişte tıkanıklık açılamadığı için fayans veya beton kırılır, kanalizasyon boruları yenileriyle değiştirilirdi. Bundan dolayı da tıkanıklık yol altından geçen hatta ise yol, bina altından geçen hatta ise bina içi inşaat alanına dönerdi. Bu onarma çalışması yüksek onarım maliyetlerini de beraberinde getirirdi. Ancak şimdilerde ise teknoloji ile birlikte durum değişti. Yurtdışında bu iş için özel üretilen makineler ülkemizde de kullanılmaya başlandı. Bu makinalar sayesinde problem hızlı bir şekilde kısa zaman içinde çözülebilir. Çalışma yapılan yere herhangi bir zarar verilmez.

Bu makineler ile kanalizasyon tıkanıklığı açma işlemi için yapılan ilk şey tabii olarak ilk önce tıkanık olan bölgenin belirlenmesi olayıdır. Buna göre analiz yapılır. Tıkanıklığın ne kadar ciddi olduğu öğrenilir. Bu tespit makinelerin özel üretim olan kameraları ile yapılır. Daha sonra ise robot cihaz ile tıkanıklığa müdahale edilir. Bu müdahale duruma göre iki farklı şekilde yapılır. Tıkanık olan bölgeye doğru tazyikli su sıkılır. Böylece tıkanıklığı sağlayan maddelerin çıkış noktasından hızla çıkışı sağlanır. Ancak eğer çıkış noktası uzak bir yer ise farklı bir yöntem kullanılır. Özel kollar yardımı ile tıkanıklığa neden olan pislikler ve çöpler müdahalenin yapıldığı giriş noktasına çekilir. Son olarak hatta herhangi bir sıkıntı olup olmadığını öğrenmek için kameralar kullanılarak kontrol yapılır. Bu gibi operasyonlar, çalışmalar esnasında çok nadir olmak üzere bazı hatalar yapılarak hatta zara verilebilmektedir. Bu sebepten dolayı işlemi gerçekleştiren personel ekibin tecrübeli olması önem arz eder. Bu yöntem eskiden uygulanan yöntemlere oranla daha az zaman harcar. Daha az iş gücü gerektirir. Evlerde oluşan kanalizasyon tıkanıklıkları için ise daha az maliyet doğar.

Kanalizasyon Açma

Çeşitli nedenler kanalizasyon açma işleminin nedenleri için genellikle insan odaklı hatalar denilebilir. Bu hatalar dikkatsizlik yüzünden ve sorumsuzluk yüzünden yapılmaktadır. İnsanlar tarafından sorumsuz bir şekilde sokaklara atılan çöpler kanalizasyon tıkanıklığının başlıca nedenleridir. Sokaklara atılan çöpler, yağmurun yağmasıyla beraber kanalizasyonlara gelmektedir. Buna ek olarak yağmur suları, toprak ve kum ile de beraber kanalizasyona dökülmektedir. Su ile karşılaşması halinde toprak çamura döner ve kuruyarak sokaklara atılan çöplerin bir arada durmasına neden olur. Kanalizasyonlarda büyük logar kapakları haline gelen bu çöpler yüzünden de kanalizasyonlar tıkanmaktadır. Bu çöplerin içinde öncelik olarak ıslak mendiller, temizlik bezleri, sokaklara atılan kâğıtlar ve ezilmiş su şişeleri bulunmaktadır. Çöplere ek olarak tesisatı döşerken yapılan hatalı uygulamalar ve yanlış açılarda verilen eğimler hep sıkıntı çıkartır. Bunlar da kanalizasyonların tıkanmasına neden olur. Yine bu tesisatın onarımı ve döşenmesi esnasında düşürülen yabancı cisimler ve moloz parçaları daha sonra kanalizasyon açma işleminin nedenleri arasına girer.

Bütün bunları önlemek için yapılabilecek tek bir şey vardır. O da çevreye karşı bilinçli olmak. Evlerimizde bulunan giderleri dikkatli kullanmaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

30 DK'da Servis İçin Arayın