Logar Tıkanıklığı Açma, Tıkalı Logar Açma 13 Haziran 2016

Logar Tıkanıklığı Açma

Binalarda kullanılan atıklar giderler sayesinde bir yerde biriktirilir ve biriktirme sonucunda kanalizasyonlara iletilir bu biriktirme işleminin gerçekleştiği yerler ise logarlardır. Biriktirme işleminin gerçekleştiği logarlar belirli sebeplerden dolayı tıkanmalar yapabilir. Bu sebeplerden kısaca bahsedecek olursak şunları söyleyebiliriz.

  • Tuvalete atılmaması gereken cisimlerin atılması.(Tuvalet kâğıdı, çocuk bezi, ıslak mendil vb.)
  • Tamirat sırasında yapılan harç, çimento gibi katılaşabilecek maddelerin atılması.
  • Şehir hattının tıkanması sonucu ortaya çıkan tıkanmalar
  • Logar çöküntüsünün yaşanması

Eskiden kurulmuş yerleşim yerlerinde birçok alt yapı sorunu meydana gelmekte ve bu alt yapı sorunlarından dolayı logar tıkanıklıklarına büyük derecede rastlamaktayız. Logar tıkanıklarına çok rastlamamızın sebepleri ise özellikle şehir hattının eski ve bakımsız olmasından kaynaklanmaktadır. Daha öncesinde yaşanan tıkanıklıkların çözülmesi logarın yerinin bilinmemesinden dolayı çok masraflı, uğraşıl ve zaman gerektiren bir işti lakin günümüzde teknolojinin gelişmesiyle detektörler sayesinde logar yerleri ve binalara ait kaç logarın olduğu çok kolay bulunabilmektedir. Tıkanıklarda kullanılan yöntemler kanal açma yöntemleriyle birebir aynıdır diyebiliriz. Kötü koku ve taşmalara neden olabilen logar tıkanıkları kameralar ve robotlar sayesinde eskisi kadar uğraş gerektirmeden çözülebilmektedir. Eğer eskisi gibi çok uğraşmak istemiyorsak ve tasarruf yapmak istiyorsak logar tıkanıklığı açtırmada kullanacağımız yöntem kameralı ve robotlu yöntem olmalıdır.

Logar Açma Makinası

Evlerde veya işyerlerinde oluşan tıkanıklığı gidermeye yarayan makinenin türevleri fotoğrafta görülen bir yapıya sahiptir. Bir gövde, hortum ve yaylardan oluşan makinenin üretimi modern sanayinin gelişmesi ile olmuştur. Eski kullanılan yöntemlere nazaran zamandan ve maliyetten tasarruf yapmamızı sağlayan bunun tarzındaki makinaların fiyatları özellikle marka, yapıldığı hammadde, motor gücü, ağırlık gibi etkenlere dayanarak fiyatlandırılır. Piyasada özellikle 1000 liradan başlayan makinenin fiyatları kullanım gücü ve markasına göre çok büyük değişiklikler göstermektedir. Üretim hammaddesi dayanıklı ve kullanımı kolay olan makinelerin fiyatları 15000 liraya kadar çıkmaktadır.

Logar Tıkanıklığı Açma, Tıkalı Logar Açma

Logar Tıkanıklığı Açma, Tıkalı Logar Açma

Logar Gideri Açma

Yaşadığımız yerlerde ( ev, işyeri, okul vb.) tuvaletlere, lavabolara girdiğimizde kötü bir kokuyla karşılaşıyorsak bu bize logar giderinin tıkanmış olabileceğini göstermektedir. Yağmur yağdığında bu koku zamanla artıyor ve yaşam alanlarımızda tuvalet, banyo ve mutfak gibi bölgelerin giderlerinde taşmalar gerçekleşiyorsa bu durum logar giderinin tıkanmış olduğunu gösterir. Yukarıda belirttiğimiz etkenlerden dolayı tıkanan giderleri açmak için uğraşmamalıyız. Hepimizin yıllardır kullanıp verim alamadığı sıcak su dökme işlemi bu tıkanıklığı gidermemekle beraber biriken su miktarını arttırıp işimizi daha da güçsüzleştirecektir. Bu yüzden böyle bir şeyle karşı karşıya kaldığımızda geçmişte yaşadığımız şeyleri unutup işin uzmanından bir yardım istemek olacaktır. Bu işle ilgilenen insanlarda arayacağımız özellikse makine kullanımı olmalıdır. Evimize veya işyerimize gelen bir tesisatçının hangi adımları izleyeceğini öğrendikten sonra bu adımları uygulatmak bizim kararımıza kalacaktır. Modern makine kullanımına önem veren tesisatçılar bu işi kısa bir sürede çözeceği için tercihimizi onlardan yana kullanmamız masraf açısından bizim için de yararlı olacaktır. Bir tesisatçı giderdeki tıkanıklığın yerini açmak için kullandığı yaylı makinaları logarın içerisine gönderip daha sonrasında gönderdiği kameralar yardımı ile logarın tıkanıklığını izleyerek gideri açmaya ve biriken pisliğin kanalizasyonlara ulaşmasını sağlayacaktır. Uzman belirli aralıkla tıkanıklık hakkında raporlamalar yapacaktır. Tıkanıklığı açma işlemini gerçekleştirdin sonra ise tesisat uzmanı bu tıkanıklığın neden gerçekleştiğinin raporunu önümüze sunacaktır.

Logar Tıkanıklıkları

Eskiyen hatlarda tuvalet kâğıdı, çocuk bezi, pet gibi maddelerin atılmasıyla hatlar tıkanır. Bu hatların tıkanmasındaki bir diğer etmen ise hattın döşenme tarihi ve hattın dayanıklılığıdır. Logarlar ev ve işyerlerindeki atık maddeleri kanalizasyonlara taşıyan şehrin damarlarıdır. Bu damarlarda olacak tıkanmalar insan vücudunda olduğu gibi yapılmaması gereken şeylerin yapılıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Logar tıkanıkları çok çabuk fark edilmediği için bu işlemleri yapmaya devam ettiğimizde tıkanıklığın boyutunu artar. Bu durumsa tıkanıklığın açılmasını zorlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Logarların tıkanmasındaki en büyük etkense yağış alan bölgelerde toprak çöküntüsünün olmasıdır. Çöken toprak taşlı bir yapıya sahipse eğer logarlara verdiği zarar daha da fazla artacaktır. Logar tıkanıklıklarının önüne geçilmesi için banyo ve mutfak giderlerini yabancı maddelerden uzak tutmak yerinde bir hareket olacaktır. Tıkanıklığın boyutu büyüyüp zarar vermeye başladığında en yakın tesisatçıyı aramaya koşturmak yerine tıkanıklığı oluşturacak etkenlerden uzak durmak hepimizin yararına bir hareket olacaktır.

Gider Açma

Giderler ev ve işyerlerimizde birçok yerde bulunur ve zamanla yanlış hareketler sonucunda bu giderlerde tıkanmalar meydana gelir. Tıkanıklık bir tuvalet giderinde oluşuyorsa bunun nedeni tuvalete atılan tuvalet kâğıdı, çocuk bezi ve ıslak mendiller olabilir. Bu maddelerin bazıları suda kolay eriyemediği için bir dirseğe takılır ve bu dirsekte birikmeye başlar. Eğer tıkanıklık bir mutfak lavabosundan kaynaklanıyor ise bunun nedeni lavabonun içinde biriken yağ atıkları, yemek artıkları ve çay çöpleridir. Banyoda oluşan tıkanıklıklar ise kılların ve sabun kalıntılarının birikmesinden kaynaklanmaktadır. Tıkanıklıkların bir başka nedeni iste tesisatı döşeyen ustanın hatalarından olabilir. Bu hatalar genellikle yanlış eğim vermedir. Bina inşaatının yapıldığı zamanlarda kanallara dökülen harç ve moloz yığınları da tıkanıklık oluşturmaktadır. Tıkanıklık yaşanan giderde önce giderin kırılıp kırılmadan açılabileceğine bakılmalıdır. Özellikle kameralı sistemin gelişmesiyle bu işlem çok kolay yapılmaktadır. Kamerayla tıkanıklığın nedeni bulunduktan sonra makineler yardımıyla bu işlem kolayca yapılabilmektedir. Tıkanıklığın daha fazla artma durumu ve giderden su gelmesi sağlık açısından tehdit edici bir unsurdur. Lavabo ve musluklardan akan su gidere ulaşmakta ve burada biriken maddelerle etkileşime girip daha sonra giderden geri geldiğinde içinde bir çok mikrobu bulundur bu mikroplar insan vücuduna temas ettiği taktirde beklenmeyecek hastalıklara sebep olabilmektedir. O yüzden gider tıkanıklığı işlemleri bir an önce çözülmelidir. Gider açma işlemlerinde kullanılan kamera ve robot yöntemi kırılmalar gerçekleştirilmeden bu işlemin yapılmasını sağlamaktadır.

Logar Taşması

Günümüzde binaların inşa edilme yerleri değişiklik göstermektedir ve bu değişiklikler zamanla kot dediğimiz –katları ortaya çıkarmıştır. Daha öncesinde bodrum katlar kömürlük olarak kullanılırken şimdilerde bir yaşam alanına evrilmiştir. Çözülmeye logar tıkanıklıkları suyun birikmesiyle ve yağmurun etkisiyle taşmalara sebep olup bu yaşam alanlarının korkusu haline gelmiştir. Logar taşmalarının önüne geçilmek için zamanla logarlar kontrol ettirilmeli ve taşmalar engellenmelidir. Yaşadığımız apartman veya mahallede bu gibi sorunların önüne geçmek ve kendi yaşam alanımızı başkalarının bilinçsizliği yüzünden tehdit ettirmemek adına giderlerin kullanımı hakkında konuşmalar yapmaktan kaçınılmamalıdır.

Logar Boruları

Giderleri kanalizasyonlara bağlayan bu borular 4 çeşittir. Borular çapları, hammaddeleri ve kullanılan yerlere göre değişiklik göstermektedir. Bu borular ;

  • Triplex borular
  • Menholler ve muayene bacaları
  • FKS Borular
  • PVC Borular

FKS borular HDPE hammaddesinde 3600 mm çapa kadar üretilen borulardır. Bu boruların iç kısmının sarı renk olarak üretilmesi tıkanıklık esnasında kameralarla izlenmede kolaylık sağlayan bir husustur ve bu boruların darbeye karşı dayanılıkları güçlüdür. Triplex boruların hammaddesi de HDPE olmakla beraber bu borular 100 ile 1000 mm arasındaki çapa kadar üretilir. Deprem ve sarsıntılara karşı güçlü olması bu boruları vazgeçilmez kılmaktadır. Yağmur suları, endüstriyel su atıklarını taşıma, toprak zemin sularını taşımada da kullanılabilmektedir. Altyapının doğru çalışması için gerekli olan menholler ağır olmaları ve dayanıksızlıkları sebebiyle artık kullanımından kaçınılmaktadır. Menholler zamanla yerini muayene bacalarına bırakmışlardır. Muayene bacalarının üretim maddesi de diğer boru türlerininki gibi HDPE’dir. Çeşitli aralıklar logar borularının birbirlerine bağlanmasını sağlar. PVC borular ise 110-400 mm çapına kadar üretilen borulardır. Bu borular PVC maddesinin güvenliğinden dolayı asidik ve ağır alkalli mekanlarda çok kolay kullanılabilir. Deformasyon göstermesi ise 60 derecenin üzerine çıkıldığı durumlarda karşılaşılabilir. Bu boruların yaklaşık ömrü 50-60 yıl arasında değişmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

30 DK'da Servis İçin Arayın