S.S.S

“Su kaçağı tespiti nasıl yapılır?”

Su kaçağı tespiti için kurumsal bir tesisat firmasından destek almak önemlidir. Size destek sunacak firmada dikkat etmeniz gereken özellik ise kaçak tespit cihazına sahip olup olmadıklarıdır. Eski, klasik yöntemlerle tahmine dayalı olarak yapılacak kaçak tespiti ve onarımı çalışmaları sizi gereksiz masraflara sokacaktır. Bunun yerine cihazla su kaçağı tespiti yapılarak sadece gerekli bölgeye müdahalede bulunulması, sizi hem maddi kayıptan hem de zaman kaybında kurtaracaktır.

“Su faturam neden yüksek geliyor?”

Su tesisatı içerisinde gözle görülmeyen bir bölgedeki su kaçağı, tükettiğiniz sudan fazlası miktarda faturalarınıza yansıyacaktır. Bu sebeple öncelikli olarak bir tesisat firmasından yardım almalısınız. Firma, akustik dinlemeyle kaçak tespiti yaparak kaçak olan bölgeye gerekli müdahalede bulunacaktır.

“Tuvalet (ya da Banyo) tavanından ara ara neden su damlıyor?”

Tuvalet ya da banyo tavanından su damlaması iki duruma işaret eder: Üst kat komşunuzun ya su tesisatında ya da atık giderinde kaçak vardır. Tavandan suyun ara ara damlaması da üst komşunuzun tuvalet ya da banyoyu kullanımıyla alakalıdır. Komşunuz banyo ya da tuvaleti kullandıkça tavandan su akacaktır, kullanım bitince akma kesilecektir. Böyle bir durumda tesisat firmasından yardım almanız gerekmektedir. Firma, yapacağı analizlerle akıntının giderden mi yoksa su borusundan mı kaynaklandığını tespit ederek sonrasında cihazla kaçak tespiti yapmalıdır. Yapılacak kaçak tespiti sonrasında kaçağın bulunduğu bölgeye gerekli müdahalelerde bulunulur.

“Kombi neden su eksiltir?”

Kombinin su eksiltmesinin çeşitli sebepleri olmaklar birlikte tesisatın herhangi bir bölgesinde su kaçağı olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebeple öncelikli olarak kombideki suyun neden eksildiğinin tespitine yönelik bir çalışma yapmak gerekir. Kurumsal bir tesisat firmasının kombiyle alakalı olarak yapacağı incelemeden sonra problem tesisattaki kaçaktan kaynaklanıyorsa tesisat üzerinde kaçak tespiti yapılarak gerekli müdahalelerde bulunulmalıdır.

Tıkanıklık

“Tıkanıklık hangi kimyasalla açılır?”

Lavabo, tuvalet ya da banyolarda meydana gelen tıkanıklıkları açmak için kimyasal kullanımı kesinlikle önerilmemektedir. Hiçbir kimyasal tıkanıklığı tam anlamıyla açamayacağı gibi, tıkanıklık sorununa da kalıcı bir çözüm sunmaz. Belki bir nebze olsun açılacak olan tıkanıklık, kısa süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır. Ayrıca, tesisat içerisine gönderilecek kimyasal borulara zarar vererek patlama, çatlama gibi daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Tıkanıklık yaşanması durumunda yapılması gereken bu konuda uzmanlaşmış kurumsal bir firmadan destek almaktır. Firma, tesisat içerisinde tıkanıklığa sebep olan maddeyi tespit ettikten sonra gerekli cihazlarla tıkanıklığı açma işlemini gerçekleştirecektir.

“Tıkalı lavabo nasıl açılır?”

Öncelikli olarak lavabodaki tıkanıklığın sebebinin belirlenmesi gereklidir. Lavabodaki tıkanıklığın pek çok sebebi olabilir: kıl ve tüy birikmesi, yabancı madde, erimemiş sabun artıkları, donmuş yağlar…vs tıkanıklığa sebep olabilir. Kurumsal bir firmadan alacağınız destekle öncelikli olarak kameralı sistemle tıkanıklığa neden olan madde belirlenir ve sonrasında gerekli müdahalede bulunularak tıkanıklık açılır.

“Musluktan neden az su akıyor?”

Musluktan gelen su miktarında azalma olmasının iki temek nedeni olabilir: musluk ağzında kireçlenme ya da su tesisatında kaçak. Musluk ağzındaki kireçlenme, bulunduğunuz bölgedeki suyun kireçli bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. Bu durumda musluk başlığını değiştirmek en kolay yoldur. Su tesisatında bir kaçak olması durumunda ise kurumsal bir tesisat firmasından yardım almanız gerekmektedir. Kaçak durumunda, kaçak tespit cihazıyla kaçağın olduğu bölge tespit edilerek gerekli müdahalelerde bulunulur.

Petek Temizleme

Yakıt faturası neden yüksek geliyor?Yakıt faturasının yüksek gelmesinin en temel sebebi petek temizliğinizi düzenli olarak yaptırmamanızdır. Düzenli olarak yapılmayan petek temizliklerinin sonucunda hem yüksek fatura ödenmekte hem de yeterince ısı verimi alınamamaktadır. Bu sebeple her yıl soğuk havalar gelmeden binanızın petek temizliğini yaptırmalısınız.

“Petekler neden yeterince ısıtmıyor?”

Peteklerin ısıtmamasının temelinde iki sebep yatmaktadır. Bu sebepler: petek içerisindeki havanın alınmaması ve petek temizliğinin yapılmamasıdır. Petek içerisindeki havanın alınması işlemini tornavida yardımıyla kendiniz de yapabilirsiniz. Petek temizliği içinse kurumsal bir firmadan yardım almalısınız. Her yıl düzenli olarak petek temizliği yaptırmak, hem kalorifer tesisatınızın ömrünü uzatacak hem de az enerjiyle yüksek ısı almanızı sağlayacaktır.

“Peteklerin Üstü Buz Gibi”

Peteklerin içinde birikmiş olan kir ve pas gibi yabancı maddeler peteklerin bir bölümünün ısınmasına engel olmaktadır. Bu durumda petek temizliği yapılması gereklidir. Bu durumda son derece kaliteli ve tam performans alınacaktır.

“Kombi Basıncı Neden Düşer?”

Kombinin bakımlarının yapılmadığı zaman basıncında sürekli olarak düşme görülür. Bu durumda kesinlikle Kombi Bakımı yapılması gereklidir. Kombiye amatör müdahalelerde bulunmamalısınız.