Su Sızıntı Tespiti 16 Haziran 2016

Su Sızıntısı Bulma İşlemi

Su kaçakları ev ve iş yerlerindeki yanlış tesisat borularının kullanılması sonucunda boruların deformasyona uğrayıp sızıntılar yapmasına denir. Bu sızıntılar küçük boyutlarda olmasına rağmen tespit edilmediği sürelerde ev ve işyerlerine büyük zararlar verir. Sızıntı yapan su bir yerde birikmeye başlar ve bu birikim zamanla artarak su taşkınlarına sebep olur. Bu birikimlerle beraber ev ve iş yerlerinde duvarlar suyu emerek rutubet yapabilir veya biriken su alt kata sızarak alt katında hasara uğramasına sebep olabilir. Bir başka hasarsa parke ve mutfak dolaplarının şişirilip bizi daha büyük masrafa sokmasıdır. Su sızıntıları her zaman bu şekilde kendini belli etmeye de bilir ortaya bir sonuç çıkmayan su kaçaklarına ise gizli su sızıntıları diyoruz. Gizli su sızıntılarının anlayabileceğimiz şeyler şunlardır;

  • Kombi barı sürekli düşüyorsa
  • Su faturası normalin üzerinde gelmeye başladıysa
  • Evde bir musluk açık değilken su vanası dönmeye devam ediyorsa
  • Rutubet kokusu varsa
  • Parkelerde kabarma oluyorsa evinizde gizli su sızıntısı bulunabileceği akla gelmelidir.

Deformasyona uğrayan ve kaçak yapmaya başlayan su tesisatı boruları kaçak bulma yöntemleri kullanılarak bulunabilir ve bu kaçak bulma yöntemlerinin kullanılmasıyla beraber ev ve işyerlerindeki kaçaklar fayans ve duvarlara zarar vermeden yapılabilir. Binalarda genellikle can sıkan olay üst kattan su kaçağının olmasıdır. Su sızıntısı bulmada en önemli adım tüm vanaların kapatılması ve su akışının kesilmesi işlemidir. Vanalar kesildikten sonra belirli dinleme cihazlarıyla tesisat dinlemesi yapılır ve kaçak tespit edilir. Bu yöntem ev ve işyerlerinde işimizi kolaylaştıran bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Çünkü binalar yapılırken belirli fayans ve mermerler kullanılır yaşadığımız yer çok uzun zamanlar öncesinde inşa edilmişse bu mermer ve fayansların aynısını bulmakta güçlük çekebiliriz. Bu güçlükten dolayı güzel bir görüntü elde etmek adına tüm mermer ve fayansların değiştirilmesini isteyip daha çok masraf altında kalabiliriz. Bu yüzden bu yöntemlerin gelişmesi maddi yükü azaltıp bize kolaylık sağlamıştır.

Su sızıntısı bulma Fiyat

Daha öncesinde kullanılan yöntemlerle ev ve işyerlerinde olan Su sızıntısı bulma işlemi tesisatçı için zahmetli bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayinin gelişmemiş olduğu dönemlerde su kaçakları evlerin ve işyerlerinin kırılıp dökülmesiyle tespit ediliyordu lakin günümüz toplumunda sanayinin gelişmesi ve pazarlarda ortaya çıkan dinleme makineleri ve kameralar sayesinde bu işlem süresi en aza düşürülmüş ve masraf açısından mağdurların tasarrufa gitmesi sağlanmıştır. Su sızıntısı bulma fiyatları kullanılan makinenin işlevselliği ve yaşanılan yerlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğinİstanbul’da yaşayan biri bu sorunla karşı karşıya kalıyorsa bu makinalara ulaşımı kolay olduğundan daha az masraf yapacaktır fakat sorunu yaşayan kişi küçük bir kasaba veya ilçede yaşıyorsa masraf düzeyi biraz daha yükselecektir. Çünkü küçük yerlerde bu makinaların sayısı az olmakla beraber ulaşılması da güçlük seviyesindedir.İstanbul’da Su sızıntısı bulma fiyatları 50-150 lira arasında değişirken küçük yerlerde ise bu fiyatlar 1000 liraya kadar çıkabilmektedir.Yapılan işlemler aynıdır fakat makineye ulaşım zor ve makine sayısı küçük yerlerde sınırlı olduğundan fiyatlar yüksek tutulmaktadır.Makine sayesinde gürültüsüz tespit yapılabildiği için her saatte bu işlemlerin yapılabilmesi bizlere çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Su Tesisatı Kaçak Tespiti

Deformasyona uğrayan borulardan oluşan sızıntı sonucu biriken sular veya rutubet kokusu sayesinde tesisatta kaçak olduğu anlaşılabilir. Kaçak oluştuğu zaman tesisatın tamir edilmesi ve bize uğrattığı zararı daha fazla yükseltmeden kontrol altına alınması hedeflenir. Daha öncelerde tesisatçılar ellerinde kazma kürekle evin her yerini delik deşik ederek bu su kaçaklarını tespit edip onarımını yapıyorlardı lakin günümüz sanayisi bu tür uygulamaları gölgede bırakmış ve belirli cihazlar kullanılarak bu kaçakların tespit edilmesine teşvikler yapmıştır. Sanayinin gelişmesiyle ortaya çıkan bu cihazlar insan psikolojisinin ve ekonomisinin etkilenmesini en alt seviyelere kadar çekmiştir. Su tesisatı kaçak tespitlerinde kullanılan yöntemler şunlardır;

  • Akustik Dinleme cihazı yöntemi
  • Kamera yöntemi

Akustik cihaz dinleme yönteminde su tesisatları dinleme cihazları kullanılarak dinlenir. Bu işlem her su tesisatı için yapılabilir. Temiz su hatlarında yapılan bu işlem daha kolaydır. Kamera yöntemiyse atık su tesisatları için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde bir kamera yardımıyla atık su tesisatı izlenir ve kaçak yapan yer bulunur bu yerin büyüklüğü ölçülerek tamirata gidilirse kaçağı tespit aşamasında hiçbir tesisatçı kırma dökme olaylarına bulaşmayı seçmez. Bu olaylar can sıkıcı bir yöntem olmakla birlikte uğraş vericidir. Bu yüzden tesisatçılar özellikle modern makinelerin kullanılmasına dikkat etmektedir. Modern makinelin kullanılmasıyla beraber yapılan işin süresinde azalmalar olmuştur.

Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su kaçaklarının bulunmasının ilk aşaması tüm vanaların kapatılmasıyla başlamaktadır. Kapatılan vanalarla su akışının engellenmesi hedeflenir ve böylece tespit daha kolay yapılır. Vanalar kapatıldıktan sonra belirli cihazlarla tesisatlar dinlenip kaçağın oluştuğu yer tespit edilerek tadilata gidilir. Dinleme cihazları sayesinde tespit yapılırken hiçbir şekilde kırma ve dökme olaylarıyla karşılaşmamız mümkün değildir. Tespit yapıldıktan sonra tamir işlemi için tesisatın neresinde kaçak varsa o bölgede tadilat işlemleri karşımıza çıkmaktadır.

Kırmadan Su Kaçağı Tespit

Dinleme cihazları sayesinde daha kolay çözülebilen tesisat olayları bu cihazların kullanılmasıyla tadilat süresini ve kaçak tespit süresini en az seviyeye düşürmüştür. Kırmadan su kaçağı tespiti yukarıda belirttiğimiz gibi can sıkıcı olan ve maddi manevi zararlar verebilen bu sızıntıları modern sanayinin üretimine gittiği dinleme cihazları ve kameralar sayesinde yapılmaktadır. Dinleme cihazları özellikle temiz su tesisatlarında kullanılan bir yöntem olmakla beraber kamera yönteminin kullanılması da atık su giderlerinde karşımıza çıkmaktadır. Dinleme cihazlarının kullanıldığı yöntemde vanaların kapatılması birinci işlemdir. Vanalar kapatıldıktan sonra su tesisatları sızıntı yapan yer bulunana kadar devam eder. Bu tespit yapılana kadar asla ev ve işyerlerinde kırma olayları karşımıza çıkmamaktadır. Tespit yapıldıktan sonra sızıntı yapan tesisat borusu tamir edilmek için borunun bulunduğu yerde kırma ve tadilat işlemleri başlar. Atık su borularında ise sızıntının yeri tespit edilmek için bu su hatlarına bir kamera gönderilir ve hat izlenmeye başlar sızıntının yeri tespit edilene kadar izleme işlemi devam eder. Tespit edilme işlemi yapıldıktan sonra tadilat çalışmaları başlar.

Su Sızıntısını Bulma

Deformasyona uğrayan tesisat boruları zamanla hasar görüp içinden geçen suyu dışarıya sızdırır. Bu olayın adı su sızıntısıdır. Su sızıntıları ilk başlarda çok önemsenmese de zamanla sızıntı yapan yer büyüyerek su sızıntısının şiddeti ve uğrattığı zarar büyümektedir. Sızan su bir yerde birikmeye veya duvarlar tarafından emilmeye başlanır. Duvarlar tarafından emilmesi rutubet olaylarının karşımıza çıkmasına sebep olur. İnsan sağlığı açısından çok zararlı olan rutubet olayı kolaylıkla atlatılamaz ve zamanla o barınakta yaşayan insanların kemik ve akciğer hastalıkları yasmasına sebep olur. Sızan sular bir yerde birikip taşmaya başladığında ise ev ve işyerlerindeki parkelerde şişmeler meydana gelmekte ve yapacağımız masraf daha yüksek bir meblağa kadar yükselmektedir. Hepimiz düzenli ve sağlıklı bir hayat yaşamak isteyen bireyleriz. Bu gibi durumlar hem sağlık açısından karşılaşacağımız rahatsızlıkları arttırdığı için hem de masrafı arttırıp insan bütçesini büyük derecede etkilediği için ve yaşam kalitesi bütçenin zarara uğrayıp düşmesini sağladığı için hasarın boyutu daha fazla artmadan tamirat işlemleri için bir tesisatçıyı aramamızda yarar vardır. Sızıntı olayları belirli akustik dinleme cihazları ve kamera yöntemleriyle çok çabuk tespit edilmekte ve tamirat işlemi yapılmaktadır. Bu durumun kendiliğinden geçmesi mümkün olmadığı için hasar boyutu yükselmeden bir tesisatçıya danışmamız da yarar vardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

30 DK'da Servis İçin Arayın